Wyposażenie biura

5 rzeczy, o których należy pomyśleć przy wyborze projektora

Choć zadanie projektora może wydawać się proste i nieskomplikowane, wybór nowego może być równie skomplikowany, jak wybór nowego komputera. Przy tak wielu różnych producentach i modelach do wyboru, ważne jest, aby mieć jasne pojęcie o tym, czego szukasz, zanim zaczniesz. Stworzyliśmy listę pięciu aspektów, które należy rozważyć, aby pomóc Ci zawęzić listę opcji, która może wydawać się niemożliwie długa.

Rozmiar

Obecnie projektory multimedialne są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, od dużych, wysokiej klasy urządzeń przeznaczonych do kin i dużych przestrzeni widowiskowych, po przenośne urządzenia na tyle małe i lekkie, że zmieszczą się w kieszeni marynarki, oraz wszystkie rozmiary pomiędzy. Aby dowiedzieć się, który rozmiar najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, zadaj sobie pytanie - gdzie będę używać projektora? Jeśli planujesz zainstalować urządzenie w sali konferencyjnej, rozważ większe urządzenie montowane na suficie. Jeśli będziesz przenosić projektor z pokoju do pokoju, rozważ średniej wielkości urządzenie stołowe. Jeśli potrzebujesz czegoś zmieścić się w teczce na prezentacje dla potencjalnych klientów, warto rozważyć mały, przenośny model.

Rzut

Choć często pomijany, rzut - odległość między projektorem a powierzchnią projekcyjną - jest równie ważny jak rozmiar. Podczas gdy większość projektorów będzie w stanie "rzucić" obraz na odległość pośrednią, powiedzmy kilka metrów, tylko niektóre modele są w stanie wyświetlać obraz z odległości mniejszej niż jeden metr. Jeśli przewidujesz używanie projektora w szczególnie ciasnych pomieszczeniach, rozważ model o krótkim rzucie lub ultrakrótkim rzucie (UST). Niektóre modele są również w stanie wyświetlać obraz pod dziwnymi kątami lub na powierzchniach niepłaskich.

studenci podczas zajęć

Rozdzielczość

Projektory multimedialne są dostępne w wielu różnych rozdzielczościach, od XGA do WXGA, po 720p, 1080p i 4K-UHD. Choć akronimy mogą być mylące, najlepiej zacząć od zastanowienia się, w jaki sposób będziesz używać projektora. Do prostych prezentacji na mniejszych ekranach wystarczy projektor WXGA. Większe ekrany i treści wideo będą lepiej dostosowane do projektorów 1080p, podczas gdy projektory 4K-UHD są nowym trendem dla bardzo dużych ekranów lub graficznie intensywnych treści multimedialnych.

Jasność

To, jakiej jasności potrzebujesz, zależy całkowicie od tego, gdzie zamierzasz używać projektora i czy potrzebujesz, aby był przenośny, czy nie. Jeśli potrzebujesz by projektor multimedialny był lekki i przenośny, ale nadal nadający się do oglądania w świetle dziennym, to idealny zakres jasności wynosi od 400 do 1000 lumenów dla małych grup/prezentacji od 5 do 20 osób. Dla projekcji nie przenośnych i typowych zastosowań w pomieszczeniach zamkniętych, 3000 lumenów powinno być wystarczające. W przypadku jasnych lub większych pomieszczeń wewnętrznych należy rozważyć uzyskanie co najmniej 4000-6000 lumenów, a nawet więcej w przypadku pomieszczeń z bezpośrednim dostępem światła naturalnego. W przypadku zastosowań w dużych pomieszczeniach jasność może wzrosnąć nawet do 18 000 lumenów w przypadku jednoukładowego projektora DLP.

Łączność

Na koniec nie zapomnij rozważyć, jakiego rodzaju komputera, urządzenia mobilnego lub źródła multimediów będziesz używać i jak podłączyć je do projektora. Najbardziej powszechne jest połączenie HDMI. Jeśli przewidujesz potrzebę podłączenia projektora do wielu różnych urządzeń, rozważ dodanie łączności bezprzewodowej.

Wybór odpowiedniego projektora multimedialnego może być wyzwaniem, ale powyższe wskazówki pomogą Ci określić, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb i przestrzeni. Szeroka gama modeli obejmuje zarówno duże urządzenia montowane na suficie, jak i niezwykle kompaktowe i przenośne.