Poradnik

8 Podstawowych zasad ergonomii dla lepszej wydajności pracy

Czy słyszałeś kiedyś określenie "oczy ergo"?

Jest to wyrażenie, które oznacza postrzeganie świata przez pryzmat podstawowych zasad ergonomii. Gdy poznasz i wcielisz w życie te zasady, nie będziesz chciał się od nich cofnąć.

Wyobraź sobie, że spacerując po hali produkcyjnej, od razu jesteś w stanie zidentyfikować czynniki ryzyka, które przyczyniają się do powstawania urazów i schorzeń tkanek miękkich. Postrzeganie świata oczami ergo to tak, jakbyś był w stanie dostrzec potencjalne urazy, które mogą zaszkodzić Twojemu znakomitemu rekordowi bezpieczeństwa, dzięki czemu będziesz mógł proaktywnie wprowadzać usprawnienia w miejscu pracy, aby temu zapobiec.

Oto osiem podstawowych zasad ergonomii, które pomogą Ci zidentyfikować ergonomiczne czynniki ryzyka i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa.

Uwaga: Na końcu tego artykułu możesz pobrać bezpłatną kopię naszego podręcznika Podstawowe Zasady Ergonomii w formacie pdf. Kliknij tutaj, aby pobrać swoją kopię.

Zasada 1. Utrzymuj neutralną postawę ciała

Postawa neutralna to taka, w której ciało jest wyrównane i zrównoważone w pozycji siedzącej lub stojącej, co minimalnie obciąża ciało i utrzymuje stawy w jednej linii.

Postawa neutralna minimalizuje obciążenie mięśni, ścięgien, nerwów i kości oraz pozwala na maksymalną kontrolę i wytwarzanie siły.

Przeciwieństwem postawy neutralnej jest "postawa niewygodna". Niewygodna postawa odchodzi od postawy neutralnej w kierunku skrajnych zakresów ruchu. Powoduje to większe obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracownika, jest czynnikiem ryzyka chorób układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) i należy jej unikać.

Poniżej przedstawiono przykłady neutralnych i niewygodnych pozycji dla nadgarstka, łokcia, barku i pleców. Gdy założysz "oczy ergo", natychmiast zauważysz, kiedy pracownicy przyjmują niewygodną postawę, a kiedy zachowują postawę neutralną.

Zasada 2. Pracuj w Strefie Mocy / Komfortu

Ta zasada jest bardzo podobna do zasady utrzymywania neutralnej postawy ciała, ale warto ją tutaj rozwinąć.

Strefa mocy podczas podnoszenia znajduje się blisko ciała, pomiędzy wysokością uda a połową klatki piersiowej. Jest to strefa, w której ramiona i plecy mogą podnieść najwięcej przy najmniejszym wysiłku.

Można to również nazwać "strefą uścisku dłoni" lub "strefą komfortu". Zasada tutaj jest taka, że jeśli możesz "uścisnąć dłoń ze swoją pracą", minimalizujesz nadmierny zasięg i utrzymujesz neutralną postawę.

Praca w strefie zasilania / komfortu / uścisku dłoni zapewnia, że pracujesz na odpowiednich wysokościach i z odpowiednim zasięgiem, co zmniejsza czynniki ryzyka MSD i pozwala na bardziej wydajną i bezbolesną pracę.

Teraz, gdy zauważysz pracowników, którzy pracują z wydłużonym zasięgiem i na niewłaściwych wysokościach, będziesz wiedział, że znajdują się oni poza swoją strefą komfortu i że występują czynniki ryzyka.

Sprawdź również: Jak dbać o meble biurowe

Zasada 3. Pozwól na ruch i rozciąganie

Układ mięśniowo-szkieletowy jest często określany jako układ ruchu ludzkiego ciała, a jego zadaniem jest poruszanie się.

Długotrwała praca w statycznej pozycji powoduje zmęczenie organizmu. Jest to tak zwane obciążenie statyczne.

Jeśli wykonasz te czynności, doświadczysz obciążenia statycznego. Pierwsze kilka sekund lub minut nie wydaje się zbyt złe, ale skumulowany efekt utrzymywania tych pozornie bezstresowych pozycji przez dłuższy czas spowoduje zmęczenie i dyskomfort.

A teraz, co jest pierwszą rzeczą, którą naturalnie zrobisz po zakończeniu tych zadań?

Rozciągniesz się.

Rozciągniesz swoje ramiona i plecy. Rozciągniesz nogi i może zrobisz kilka przysiadów. Rozciągniesz palce i nadgarstek.

Rozciąganie zmniejsza zmęczenie, poprawia równowagę mięśniową i postawę oraz poprawia koordynację mięśniową. Każdy jest w życiu sportowcem, więc musisz przygotować swoje ciało do pracy poprzez rozgrzewkę, aby poprawić wydajność i obniżyć ryzyko kontuzji. Rozgrzewający stretching jest świetnym sposobem na przygotowanie ciała do pracy.

Korzystne jest również robienie okresowych przerw na rozciąganie w ciągu dnia pracy, aby pobudzić krew i przywrócić energię.

Zasada 4. Ograniczanie nadmiernej siły

Nadmierna siła jest jednym z podstawowych czynników ryzyka ergonomicznego. Wiele zadań w pracy wymaga dużych obciążeń siłowych dla ludzkiego ciała. Wysiłek mięśniowy wzrasta w odpowiedzi na zapotrzebowanie na dużą siłę, co zwiększa zmęczenie i ryzyko wystąpienia zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Istnieje wiele warunków, które wpływają na siłę, ale chodzi o to, aby rozpoznać, kiedy praca lub zadanie wymaga użycia nadmiernej siły, a następnie znaleźć sposoby na jej zmniejszenie.

Wyeliminowanie nadmiernych wymagań dotyczących siły zmniejszy zmęczenie pracownika i ryzyko powstania MSD u większości pracowników. Stosowanie mechanicznych urządzeń wspomagających, systemów przeciwwagi, stołów podnoszonych i stanowisk pracy o regulowanej wysokości, urządzeń zasilanych energią elektryczną i narzędzi ergonomicznych zmniejszy wysiłek i napięcie mięśni.

Zasada 5. Ograniczanie nadmiernych ruchów

Powtarzające się ruchy to kolejny z podstawowych czynników ryzyka ergonomicznego. Wiele zadań i cykli roboczych ma charakter powtarzalny i często są one kontrolowane przez godzinne lub dzienne cele produkcyjne i procesy robocze. Duża powtarzalność zadań, w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak duża siła i/lub niewygodna pozycja ciała, może przyczynić się do powstania MSD. Pracę uznaje się za wysoce powtarzalną, jeżeli czas cyklu wynosi 30 sekund lub mniej.

Nadmierne lub niepotrzebne ruchy należy w miarę możliwości ograniczyć. W sytuacjach, w których nie jest to możliwe, ważne jest wyeliminowanie nadmiernych wymagań dotyczących siły i niewygodnych pozycji.

Inne metody kontroli, które należy rozważyć, to rozszerzenie zakresu obowiązków, rotacja pracy i przerwy na rozciąganie z przeciwdziałaniem.

Zasada 6. Minimalizowanie stresu kontaktowego

Według OSHA stres kontaktowy wynika z ciągłego kontaktu lub tarcia między twardymi lub ostrymi przedmiotami/powierzchniami a wrażliwą tkanką ciała, taką jak miękka tkanka palców, dłoni, ud i stóp. Kontakt ten powoduje zlokalizowany nacisk na mały obszar ciała, co może hamować ukrwienie, funkcje nerwowe lub ruch ścięgien i mięśni.

Przykłady stresu kontaktowego obejmują opieranie nadgarstków na ostrych krawędziach biurka lub stanowiska pracy podczas wykonywania zadań, wciskanie rękojeści narzędzi w dłonie, zwłaszcza gdy nie można ich odłożyć, zadania wymagające uderzania młotkiem w dłonie oraz siedzenie bez odpowiedniej przestrzeni dla kolan.

Zasada 7. Ograniczanie nadmiernych wibracji

Liczne badania wykazały, że regularne i częste narażenie na wibracje może prowadzić do trwałych niekorzystnych skutków zdrowotnych, które są najbardziej prawdopodobne, gdy kontakt z wibrującym narzędziem lub procesem pracy jest regularną i znaczącą częścią pracy danej osoby.

Wibracje przekazywane na kończyny górne mogą powodować szereg dolegliwości określanych wspólnym mianem zespołu wibracyjnego kończyn górnych (HAVS), a także konkretne choroby, takie jak zespół białego palca lub zespół Raynauda, zespół cieśni nadgarstka i zapalenie ścięgien. Zespół wibracyjny ma negatywny wpływ na układ krążenia i nerwowy palców. Oznaki i objawy obejmują drętwienie, ból i blednięcie (bladość i popielatość).

Zasada 8. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia

Złe oświetlenie jest powszechnym problemem w miejscu pracy, który może wpływać na poziom komfortu i wydajność pracownika. Zbyt dużo lub zbyt mało światła utrudnia pracę - wyobraź sobie, że próbujesz wykonywać swoją pracę bez wzroku!

Słabo oświetlone miejsca pracy i oślepiające światło mogą powodować zmęczenie oczu i bóle głowy, a niewłaściwie oświetlone miejsca pracy narażają pracowników na większe ryzyko wszelkiego rodzaju urazów.

Zapewnienie pracownikom regulowanego oświetlenia zadaniowego jest często prostym rozwiązaniem problemów z oświetleniem. Przy stanowisku pracy z komputerem należy podjąć kroki w celu kontroli odblasków na ekranie i upewnić się, że monitor nie jest umieszczony naprzeciwko okna lub jasnego tła.

Podsumowanie

Ergonomia w miejscu pracy nie musi być tak trudna i skomplikowana jak operacja mózgu. Zasady ergonomii przedstawione w tym artykule są w większości zdroworozsądkowe - to ich praktyczne, codzienne stosowanie stanowi wyzwanie dla wielu firm.

Posiadając "oczy ergo" i stosując się do tych podstawowych zasad ergonomii, możesz pomóc swojej firmie w identyfikacji czynników ryzyka, które często pozostają niezauważone, zmierzyć je za pomocą obiektywnej oceny ergonomicznej i wdrożyć środki kontroli w celu ograniczenia lub wyeliminowania czynników ryzyka ergonomicznego.