Wyposażenie biura

O czym pamiętać wybierając fotel biurowy?

Od dobrego fotela biurowego oczekujemy dziś nie tylko zapewniania nam odpowiedniego komfortu pracy. Mamy również nadzieję, że zapewni nam on właściwe podparcie wszystkich części ciała. Niestety, w przypadku większości rozwiązań, z jakimi mamy do czynienia na rynku, mówienie o ich ergonomiczności jest sporym nadużyciem.

Co ważne, trudno mówić o ergonomii nawet, gdy stosuje się tę jej definicję, która odnosi ją do bardzo konkretnych potrzeb. Jak zatem wybrać fotel biurowy chcąc mieć pewność, że będzie on niezawodny?

W poszukiwaniu idealnego krzesła biurowego

Już pobieżna analiza foteli biurowych uświadamia nam, że niewiele z tych, z którymi mamy do czynienia na rynku, można uznać za naprawdę uniwersalne. Przeważnie użytkownik już na wstępie musi odpowiedzieć na pytanie o to, jak zamierza wykorzystywać fotel i dopiero na tym etapie możliwe staje się odpowiednie dobranie jego cech użytkowych. Warto zatem zapoznać się z krótkim zestawieniem zastosowań wspomnianych foteli, a także tych elementów, które należy rozważyć w pierwszej kolejności.

Kryterium cenowe

Co do zasady, gdy przekroczymy pewien próg cenowy, różnice pomiędzy kolejnymi fotelami staną się już wyłącznie symboliczne. Oczywiście, choć typ tapicerki nie ma pierwszorzędnego znaczenia, dobrze jest pamiętać o tym, że włókna syntetyczne mogą okazać się znacznie tańsze niż naturalna skóra. Na szczęście, niemal nigdy nie wpływa to na ergonomię tak samo, jak drugorzędne znaczenie ma w takim przypadku kolorystyka. Warto jednak z pewnym wyprzedzeniem ustalić budżet zakupowy i już na wstępie określić, które z dostępnych foteli będą analizowane w pierwszej kolejności. Zapoznaj się z ofertą foteli biurowych w sklepie alibiuro.pl >>

Fotel biurowy

Inne kryteria wyboru

Wspominana już ergonomia z pewnością jest pierwszym kryterium, jakie należy brać pod uwagę zastanawiając się nad tym, które krzesło biurowe wybrać. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z dość złożonym parametrem, a tym samym jego analiza również będzie od nas wymagać pewnej wiedzy. Warto więc zastanowić się choćby nad tym, jak wygląda typowy dla nas styl pracy, pozwoli nam to bowiem na określenie, jakie kryteria mają dla nas pierwszorzędne znaczenie.

Jeśli więc mielibyśmy wskazać te, które z powodzeniem można byłoby określić mianem uniwersalnych, pierwszym z pewnością byłaby wysokość. Tu kluczowe znaczenie ma podnoszenie siedziska, najlepiej więc, aby nogi były zgięte w kolanie pod kątem 90 stopni. Także podłokietniki muszą być dopasowane do naszych potrzeb. W wielu fotelach nie tylko są one wąskie, ale również ich pozycja jest stała. Wskazane jest zerwanie z takim podejściem do ich funkcjonalności.

Nie mniej ważne wydaje się być oparcie. Każdy producent nieco inaczej rozwiązuje kwestie z nim związane, przyjmuje się jednak, że jego kształt powinien być zbliżony do tego, jaki ma nasz kręgosłup. Jeśli fotel biurowy ma być naprawdę wygodny, powinien pozwalać nam na oparcie się w każdym momencie. Jeśli mamy do czynienia z fotelami tapicerowanymi, dobrze, gdy ich producent zadba o właściwą wentylację. Nawet niewielkie otwory wentylacyjne mogą znacząco wydłużyć życie takiego krzesła.