Artykuły biurowe

Jak wybierać segregatory i dziurkacze?

Segregatory

Segregator jest rozwiązaniem, które z pewnością sprawdzi się w każdym biurze, to bowiem właśnie dzięki niemu możliwe jest wprowadzenie porządku w dokumentacji. Najczęściej składa się on z wykonanej z grubego kartonu sztywnej okładki z możliwością wpięcia przekładek, skoroszytów, koszulek lub przedziurkowanych dokumentów. Karton jest przy tym rozwiązaniem opcjonalnym, z powodzeniem jest bowiem zastępowany również przez tworzywo sztuczne. Segregatory mają wiele zastosowań, w zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się je jednak do przechowywania w nich dokumentów.

W sprzedaży dostępnych jest przy tym wiele ich rodzajów. Kryteria podziału potrafią być w ich przypadku różnorodne, jednym z najważniejszych jest zaś z pewnością wielkość rozwiązania. Największą popularnością cieszą się segregatory o formacie A4 i to właśnie w nich można pomieścić niemal wszystkie dokumenty o standardowych rozmiarach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby sięgnąć również po segregatory o formacie A3, A5, a niekiedy także – A6. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem segregatora, powinny zwrócić też uwagę na grubość jego grzbietu. Ta jest uzależniona zarówno od rodzaju, jak i rozmiaru mechanizmu, który jest przeznaczony do wpinania kartek oraz koszulek.

Mechanizmy wpinania kartek potrafią być zresztą dość zróżnicowane. Jednym z najpopularniejszych jest mechanizm dźwigowy z dociskaczem, który wykorzystuje dźwig do odchylania i zamykania. Dociskacz włożony na ringi przytrzymuje dokumenty sprawiając, że zajmują one w segregatorze znacznie mniej miejsca. Ciekawe są też mechanizmy ringowe i dociskowe. W tym pierwszym przypadku ringi są zwykle rozchylane palcami, ich liczba zaś wynosi dwa lub cztery, w zależności od modelu. Mechanizm dociskowy znajduje zastosowanie między innymi w popularnych segregatorach konferencyjnych, a kartki nie muszą być wcale przedziurkowane.

Dziurkacz

Dziurkacze

Innym ważnym elementem wyposażenia biurowego jest dziurkacz, okazuje się bowiem, że bez niego korzystanie z segregatora jest poważnie utrudnione. Zwykle dziurkacze posiadają dwa ostrza. Standardowo tworzą one otwory, których średnica wynosi 5,5 milimetra. Pozwala to na zachowanie kompatybilności z wieloma segregatorami z dwoma ringami. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem dziurkacza, w pierwszej kolejności powinno nas zainteresować to, jaka może być maksymalna liczba kartek, które mają być dziurkowane za jednym razem.

Najczęściej parametr ten jest uzależniony od tego, jaki jest rozmiar dziurkacza. Klasyczne dziurkacze dobrze radzą sobie z maksymalnie sześćdziesięcioma kartkami, choć nie brakuje również rozwiązań, dla których może być to zbyt małe wyzwanie. Należy zwracać uwagę także na to, jaka jest konstrukcja omawianego tu urządzenia, nie zaszkodzi też, jeśli dziurkacz będzie wyglądał atrakcyjnie. Producenci zwykle informują nas o tym, jakie ograniczniki formatu posiadają polecane przez nich urządzenia. Dzięki nim możliwe jest regulowanie pozycji kartki w zależności od tego, z jakim jej formatem mamy do czynienia. Ułatwia to utrzymanie właściwej pozycji przez dziurkującego.